Tarptautinė kampanija – 16 dienų prieš smurtą prieš moteris

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Lapkričio 25-oji kasmet žymi tarptautinės kampanijos prieš smurtą prieš moteris pradžią. Ši kampanija trunka 16 dienų, iki gruodžio 10-osios – Žmogaus teisių dienos. Kiekvienais metais viso pasaulio nevyriausybinės organizacijos skatina atkreipti dėmesį į šią problemą, kuri vis dar yra labai arti kiekvieno iš mūsų. Statistika sako, kad pasaulyje 1 iš keturių moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje. Lietuvos tyrimai rodo, kad kas trečia moteris nuo 16 metų yra patyrusi smurtą. Statistika, žinoma, yra tik skaičiai, tačiau po kiekvienu jų yra mergina, moteris, mama, mergaitė.

Yra daug priežasčių, kodėl smurtas artimuose santykiuose vis dar išlieka aktualia problema. Viena svarbiausių –  abejingumas ir manymas, kad smurtiniai santykiai gali būti pateisinami dėl vienokių ar kitokių priežasčių.

Prisiminkime tarptautinės kampanijos 16 dienų prieš smurtą prieš moteris istoriją. 1989 metų gruodžio 6 dieną Monrealio (Kanada) Inžinierinės politechnikos mokykloje buvo sušaudyta grupė studenčių. Merginas nužudęs vyras (jo pavardė tikrai neverta minėti, tegu dingsta užmarštyje) sakė, kad nekenčia feminisčių, o nužudytosios tokios ir yra, nes mano, kad gali daryti tai, ką ir vyrai.

Šios žudynės paskatino viso pasaulio moterų teisių aktyvistes suvienyti jėgas ir imtis bendrų veiksmų, kad problema pagaliau taptų matoma. Taip 1991 metais buvo pradėta kampanija 16 dienų prieš smurtą prieš moteris.

Baisiausia, kad ši istorija yra visai nesena – jai tik 28 metai. Dar baisiau – kad ir šiandien nuolat girdime žodžius – „nekenčiu feminisčių“. Tačiau norisi tikėti, kad auginame vaikus, kuriems lygios teisės ir galimybės – yra norma, o smurtas – nesuvokiama ir nepateisinama atgyvena.

Lietuvos policija sako, kad po to, kai smurtas artimoje aplinkoje buvo kriminalizuotas, kurį laiką buvo stebimas fiksuojamų atvejų augimas. Šiandien – padėtis stabilizavosi , ir net mažėja pranešimų skaičius. Tačiau Specializuotos pagalbos centrų darbuotojai, kurie teikia specializuotą kompleksinę pagalbą smurto aukoms, matydami problemos mastą iš vidaus, abejoja, ar tikrai šie skaičiai  atspindi realią situaciją ir ar moterys jaučiasi saugesnės savo namuose.

Moterų informacijos centras (MIC) – didžiausia ir seniausiai Lietuvoje dirbanti moterų nevyriausybinė organizacija, nuolat primena, kad smurtas turi būti panaikintas. MIC užsakymu šiais metais buvo atliktas  tyrimas, kuris iliustruoja smurto artimoje aplinkoje situaciją Lietuvoje ir aukščiau paminėtus skaičius. Nuoroda į tyrimą čia https://www.lygus.lt/smurtiniai-santykiai-kas-penktuose-namuose/

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras.

 

SPC kontaktai Lietuvoje  https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/

Daugiau informacijos apie Specializuotos pagalbos centrus: lygus.lt

Parašykite komentarą