Metų virsmo linkėjimai

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

2020 – toks dailiai atrodantis skaičius – tarsi jaunatviškas jubiliejus, kai norisi tikėti, kad viskas dar priešakyje, kad norai pildysis – tereikia tik jų turėti. Toks optimizmas moterų teisių gynėjams šiais metais gali pasirodyti net įžeidus – per 15 metų nepadarėme jokios pažangos šioje srityje. Skaudus Lyčių lygybės instituto vertinimas tegu tampa stimulu pamatyti klaidas ir siekti naujų tikslų. Juo labiau, kad geros patirties pavyzdžių tikrai yra.

Kaip visada, galime su baltu pavydu žvelgti į skandinavus –  jau nekalbant, kad visoms Suomijos parlamente koaliciją suformavusioms partijoms vadovauja moterys –  34 metų  suomė Sanna Marin gruodžio mėnesį tapo jauniausia ministre pirmininke pasaulyje. O šiuo metu Suomijos vyriausybėje  – moterų dauguma: iš 19 ministrų portfelių – 12 moterų rankose. Dar galima pridėti, kad Suomijos parlamente 47 procentai moterų. Priminimas – Lietuvos parlamente šiuo metu dirba 30 moterų, o vyriausybėje – tik viena.

Kita skandinavė – jaunoji švedė Greta Thunberg – tiesiog supurtė pasaulį ir apie klimato kaitos krizę šiandien ne tik visi žino, bet ir stengiasi spręsti problemą. Thunberg pavardė Nobelio premijų nominantų sąraše buvo viena iš labiausiai aptarinėjamų. Ir nors švedė liko be šio apdovanojimo, tačiau ekonomikos premiją už skurdo tyrimus gavo grupė mokslininkų, tarp kurių – Esther Duflo – jauniausia moteris įvertinta šia premija.

Žymūs moterų pasiekimai ir Europos mastu. Europos centrinio banko vadove tapo prancūzė Christine Lagarde. Europos komisijai ateinančiai kadencijai  vadovauti išrinkta vokietė Ursula von der Leyen. Jos iniciatyva šioje institucijoje pirmą kartą yra 12 moterų ir 15 vyrų komisarų – puikus lyčių balanso politikos įgyvendinimo pavyzdys.

Kuo galime tikrai džiaugtis Lietuvoje? Žinoma, kultūros moterimis: dirigente Mirga Gražinyte, operos soliste Asmik Grigorjan, Venecijos bienalės „Auksinį liūtą“ parvežusioms Rugile Barzdžiukaite, Vaiva Grainyte ir Lina Lapelyte. Jų vardai šiais metais skambėjo pasaulyje kartu garsindami Lietuvos vardą. Žinoma, dar yra ir lietuvių mokslininkių pasiekimai – pastaruosius porą metų neuromokslininkė Urtė Neniškytė nuolat stebina mokslo pasaulį, o šiais metais ji įvertinta L‘Oreal- UNESCO Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimu.

Ir tai paradoksas – nes nei kultūra, nei mokslas nėra tarp prioritetų, kai dalijamas biudžeto pyragas. Prioritetu dažniausiai tampa politika, kurioje nėra jokių džiugių žinių. Nors tos kelios moterys parlamente tikrai daro daug, kad moterų teisės nebūtų pamirštos. Kartu su nevyriausybinių organizacijų atstovėmis, kurios kasdien dirba tam, kad kada nors – norėtųsi sakyti 20-aisiais – moterų teisės būtų pripažintos, vertinamos ir skatinamos.

Tegu tarptautiniai pasiekimai jus įkvepia, tegu tie žingsniai, kuriais einame lyčių lygybės link tampa didesni ir užtikrintesni, o svarbiausia – eikime tuo keliu kartu ir bendradarbiaudami.  Ramių švenčių ir įspūdingų bei turiningų Naujųjų metų!

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras; VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

SPC kontaktai Lietuvoje  https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/

Asociatyvinė nuotrauka: elle.com

 

                        

Parašykite komentarą