Pagrindinis Smurtas už šeimos ribų

Smurtas už šeimos ribų

Kiekvienas žmogus gali tapti smurtinio elgesio auka savo kasdieniniame gyvenime: tiek darbo vietoje, tiek gali būti užpultas gatvėje, tiek įskaudintas viešajame transporte ir t.t. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad visuomenėje egzistuoja nepateisinamas smurtinio elgesio toleravimas. Todėl norėtume pateikti visuotinai žinomas ir įstatymų leidėjo kvalifikuotas smurto formas, su kuriomis galime susidurti savo kasdieniame gyvenime už šeimos ribų:

  1. fizinis smurtas – tai visuomenei pavojingas poveikis kito žmogaus organizmui prieš jo valią. Fizinio smurto veiksmų pobūdis gali būti įvairus: smūgiai, mušimas, žalojimas ir kitoks poveikis žmogaus kūno išoriniam paviršiui ir jo vidaus organams, panaudojant fizinę jėgą, šaunamąjį ar nešaunamąjį ginklą arba kitus daiktus, skysčius, medžiagas ir t.t. Nusikalstami smurtiniai veiksmai skiriasi aukai padarytos žalos dydžiu.
  2. seksualinis smurtas – tai seksualinio apsisprendimo laisvės ir (ar) neliečiamumo, garbės ir orumo pažeidimas, pasireiškiantis išžaginimu, seksualiniu prievartavimu, privertimu lytiškai santykiauti, lytinės aistros tenkinimu, seksualiniu priekabiavimu ar asmens tvirkinimu.
  3. psichinis (emocinis) smurtas – tai žmogaus niekinimas, keiksnojimas necenzūriniais žodžiais, žodinė agresija, baimės jausmo sukėlimas, grasinimai sužaloti auką arba jos artimuosius, nuolatinės įtampos, stresų sukėlimas, vertimas jaustis kaltu, nors tam nėra objektyvaus pagrindo. Psichinis smurtas yra labai „patraukli“ ir veiksminga priemonė smurtautojui paveikti auką bei gauti norimą rezultatą.