Pasaulinė pabėgėlių diena su kultūros prieskoniu

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Aušra Matulaitytė 

 

Birželio 20 visame pasaulyje minima Pasaulinė pabėgėlių diena. Žmonės priversti palikti savo šalis dėl karo, persekiojimų ar smurto.  Lietuvoje gyvena apie 100 tūkstančių migrantų, tačiau dalyvavimas kultūroje didžiajai daliai jų vis dar yra nepasiekiamas.

 

Menų agentūra „Artscape“ su pabėgėliais ir migrantais dirba nuo 2015 m. Anot jos vadovės Aistės Ulubey –  tai vienintelė nuolatines menines veiklas su pabėgėliais nuolat vykdanti meninė organizacija, bendradarbiaujanti su dauguma NVO, veikiančių šioje srityje Lietuvoje. Organizacijos vykdoma integracijos programa vykdo kelių sričių projektus: kultūros prieinamumo didinimo programą ir visuomenės sąmoningumo didinimą migracijos temomis.

  1. Ulubey pastebi, jog dalyvavimas kultūrinėse veiklose, kultūros paslaugų pasiekiamumas ne tik neabejotinai padeda integruotis, bet ir dažnai būna vienintelės kūrybinės raiškos galimybės, būdas atitrūkti nuo trauminių praeities padarinių (karo, persekiojimų) bei dabarties realijų (izoliacijos, ksenofobijos, nežinomybės jausmo).

„Esame užmezgę ilgalaikius ryšius su Lietuvoje gyvenančiomis migrantų bendruomenėmis, veiklos sulaukia didelio susidomėjimo. Būtent todėl plečiame partnerių tinklą, dalijamės ekspertinėmis žiniomis skiekant atverti kultūros organizacijas migrantų auditorijoms, nes potencialas yra didelis“, – sako menų agentūros „Artscape“ vadovė.

Aistė Ulubey

 

Ji pastebi, jog dalyvavimas profesionalios kultūros veiklose atvykusiems sudaro galimybes „turėti balsą“ ir atstovauti pažeidžiamas visuomenės grupes.  Dalyvavimo meno metodais grįsti projektai „Srautas“, stovyklos „Menas mieste“, „Kūrybiniai vizitai pabėgėlių centruose“ ir kiti projektai  įgalina meno praktikus vykdyti profesionaliają kūrybą naujai atvykusiose bendruomenėse, naudojant meną, kaip socialinių permainų katalizatorių.

„Pastarieji metai parodė, kokia visuomenės gerovei yra svarbi vienybė ir atsparumas ir kaip svarbu  investuoti į esamas ir besikuriančias bendruomenes. Tikime, kad priėmimo kultūrai kurti reikia kūrybingumo, erdvės aktyviam dalyvavimui, todėl meną naudojame kaip socialinių permainų katalizatorių ir tikime, kad bendradarbiavimas ir bendrakūryba turi didelį bendruomeniių bendradarbiavmo potencialą“, – sako A. Ulubey

Bendradarbiaudami su strateginiais partneriais UNHCR, Raudonojo kryžiaus draugija, Carito užsieniečių integracijos programa ir Pabėgėlių taryba, „Artscape“ rengia ir koordinuoja pasaulinės Pabėgėlių dienos minėjimą Vilniuje. Tai diena, kurios metu, pasitelkiant kultūrą, meną ir edukaciją kuriamos erdvės, kuriose susitinka skirtingos patirtys ir kultūros.

„Pabėgėlių diena mums yra svarbi kasmetinė šventė ir proga informuoti visuomenę apie naujai atvykusias bendruomenes ir kalbėti apie jų indėlį į  visuomenę. Šiais metais švenčiant  Pasaulinę pabėgėlių dieną daugiausia dėmesio skyrėme kultūrai, menams ir bendruomenei“ , – sako menų agentūros „Artscape“ vadovė.

Šeimoms skirtas renginys kvietė į kūrybines dirbtuves, „atviro mikrofono“ sceną, pristatė vasarą vyksčiančius bendruomenėms skirtus renginius ir stovyklas bei kvietė į migrantų grupės „Los todos“ ir Jurgio Didžiulio koncertą.

Anot Aistės, be kasmetinės šventės ir kasmetinis Pabėgėlių dienos minėjimas tampa platforma, kurioje galima diskutuoti apie tai, kaip prisidėti prie priėmimo kultūros kūrimo, kurti ryšius tarp vietos ir atvykusių žmonių ir skatinti sėkmingą integraciją, leidžiančią pabėgėliams gyventi saugiai bei prisidėti prie Lietuvos vystymosi.

Taip pat žiūrėkite LRT reportažą apie tarptautinės pabėgėlių dienos  renginį Vilniuje nuo 5:55 min.

Nuotraukos iš Menų agentūra Artscape

Parašykite komentarą