Kaip užauginti moterį lyderę?

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

XXI amžių Jungtinės Tautos paskelbė moterų amžiumi. Nepaisant to, Pasaulio ekonomikos forumas tvirtina, jog norint pasiekti lyčių lygybės vadovaujamose srityse prireiktų mažiausiai 200 metų. Tai rodo, kad lyčių atotrūkis yra milžiniškas. 

Nors pastaruoju metu aštrėja kova siekiant vyrų ir moterų lygybės, ginamos pastarųjų teisės, kai kuriose srityse, taip pat ir darbo aplinkoje vis dar egzistuoja ideologinės kliūtys, kurios varžo ir riboja moteris. Būtent dėl to tiek nedaug jų siekia vadovaujamų pareigų.

Išsivysčiusiose šalyse moterų judėjimai kovoja už tai, kad moterys gautų vienodą atlygį už tą patį darbą, kaip vyrai, tačiau atlyginimai bei pensijos vis dar skiriasi moterų nenaudai.

Remiantis „Science“ svetainėje paskelbtu tyrimu, būdamos maždaug šešerių metų mergaitės pradeda tikėti, kad yra ne tokios intelektualios kaip berniukai. Šis įsitikinimas lemia tai, kaip jos atrodys ateityje, kokią karjerą pasirinks ir kaip suvoks uždirbamus pinigus.

Tyrimas atskleidė, kad augdamos mergaitės rodo mažesnį susidomėjimą žaidimais, kuriuos tyrėjai pažymėjo kaip „skirtus protingiems berniukams“. Čia didelę įtaką daro ir tėvai, auklėtojai bei mokytojai, nesąmoningai skatindami mergaites rinktis žaidimus, kurie yra labiau orientuoti į „tradicines“ moterų profesijas tokiose srityje kaip žmogiškieji ištekliai, socialinis darbas ir slauga bei humanitariniai mokslai.

Reikšmingas moterų indėlis

Ar dažnai prisimenate šias istorijoje pasižymėjusias moteris: faraonę Kleopatrą, mokslininkę Marie Curie, tapytoją Fridą Kahlo, Velso princesę Dianą, Motiną Teresę ir kitas? Jos įkvėpė milijardus žmonių ir prisidėjo prie pasaulio istorijos keitimo. Jos yra ryškiausi pavyzdžiai moterims, kad reikia kasdien kovoti už savo svajones ir jų siekti.

Užuot slėpusios savo moteriškumą, šios moterys jį demonstravo. Moteris lyderė neturi priimti vyriško požiūrio, vadovavimo manierų. Moterys vadovės iškyla nepaisant įvairių kliūčių, nors dėl vis dar vyraujančių stereotipų dirbti ir sulaukti pripažinimo joms dvigubai sunkiau nei vyrams.

XX amžiuje moterys išsikovojo balsavimo teisę, o XXI-ame įtvirtino savo dalyvavimą sprendimų priėmime ir vadovaujančiose pozicijose. Moterų vadovių bei verslininkių pamažu daugėja. Todėl svarbu jau nuo mažų dienų ugdyti mergaičių pasitikėjimą savimi, kad ateityje jos galėtų tapti lyderėmis ir užimti vadovaujamas pozicijas.

Keletas patarimų, kaip ugdyti lyderystę

Svarbu pasiremti iškilių moterų pavyzdžiais, kaip išsiugdyti lyderystės įgūdžius ir pasitikėjimą savimi. Ieškokite tokių istorijų ar knygų, kuriose moterys yra aktyvios veikėjos. Venkite tokių, kuriose jos tik pasyvios stebėtojos, priklausančios nuo vyro, kuris jas turėtų išgelbėti. Pelenių ar Snieguolių istorijos šiais laikais jau nemadingos, nes moterys yra pajėgios pačios spręsti savo likimą.

Padiskutuokite su dukromis apie tai, kaip šiandieninė moteris atstovaujama žiniasklaidoje. Paskatinkite jas žiūrėti laidas ir filmus, kur moterys išsiskiria lyderyste, ir venkite tokių kūrinių, kuriuose jos atlieka tik pasyvų, pavyzdžiui, plačiai besišypsančios asistentės, vaidmenį.

Nustatyta, jog lyderystės įgūdžius lavina viešasis kalbėjimas, darbas grupėse, dalyvavimas priimant sprendimus. Šiuos įgūdžius svarbu pradėti lavinti dar darželyje, mokykloje bei būreliuose. Bendradarbiavimas ir darbas grupėse yra būtini įgūdžiai darbe, tai padeda ugdyti socialinį sąmoningumą bei sugebėjimą savarankiškai spręsti problemas.

Leiskite savo dukrai dalyvauti matematikos, robotikos ir kompiuterių seminaruose. Tai yra sritys, kurios skatina teigiamus pokyčius visuomenėje, tačiau jose moterų dalis vis dar labai maža.

Specialistai rekomenduoja tėvams neskirstyti namų ruošos darbų pagal vaikų lytį, taip jie užaugs suvokdami, jog esame pajėgūs daryti viską, nepriklausomai nuo savo biologinės lyties. Vyrai taip pat gali plauti indus, gaminti valgyti ar valyti dulkes, o moterys – išnešti šiukšles ir kažką sutaisyti. Svarbu, jog abu tėvai taip pat rodytų tinkamą pavyzdį pasiskirstydami buities darbus.

Nuo mažų dienų ugdomi būti lyderiais vaikai užauga savarankiškais, nepriklausomais žmonėmis ir vėliau jau patys ieško aplinkos, kurioje galėtų toliau lavinti savo sugebėjimus.

Šiandien moterys turi daugiau galimybių nei ankstesnių kartų atstovės, būtent dėl to jau nuo ankstyvos vaikystės turėtų būti kreipiamas dėmesys į jų ugdymą.

 

Straipsnis yra projekto „Pajamų atotrūkio tarp moterų ir vyrų skirtumo mažinimas“ Nr.820731 (REC-RGEN-PENS-AG-2017) kurį iš dalies remia Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa (2014 – 2020) dalis.

mDM2ZS92oBpvMae_NoAdGTg

Parašykite komentarą