Antroji smurto prieš moteris pandemijos banga jau įsibėgėjo

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Vasario pradžioje Vilniuje veikiančio Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) direktorės pareigas pradėjo eiti olandė Carlien Scheele. Neužilgo prasidėjęs karantinas nesuteikė progos susitikti su naująją vadove, o tik jam pasibaigus Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė buvo pakviesta į pirmąjį EIGE‘s viešą renginį – spaudos konferenciją. Jos metu, kartu su EIGE buvo pristatyta pandemijos metu susiklosčiusi dar viena ekstremali situacija – staigus smurto artimoje aplinkoje padidėjimas.

Karantino metu policijos pareigūnai kalbėjo, jog per I ketvirtį  beveik 20% išaugo pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje atvejų skaičius. Mes, Specializuotos kompleksinės pagalbos centrai (SPKC) – tokio padidėjimo nepajautėme, pranešimų skaičius šoktelėjo  tik 5%. Tačiau dabar, birželio pirmosiomis savaitėmis, kol pasaulis laukia antrosios pandemijos bangos – moterų organizacijos stebi smurto prieš moteris pandemijos bangą.

Jei paprastai per savaitę Vilniuje gaudavom apie 36-39 pranešimus, per paskutines 3 savaites gauname 42-47 pranešimus. Tai gali būti susiję su karantino atlaisvinimu, nes kol kartu  buvo sėdima namie, daugelis nukentėjusiųjų neturėdavo galimybės kreipti pagalbos, skambinti į policiją.

Karantino laikotarpiu vyriausybė ėmėsi tam tikrų iniciatyvų, siūlė nukentėjusiems kreiptis pagalbos SMS žinute. SPKC sveikina tokią iniciatyvą, tačiau žinomumas apie tokią priemonę buvo labai menkas – vos vieną kartą kreiptasi į visuomenę. Taip pat gera iniciatyva rodė savivaldybės, kurios steigė laikinas prieglaudas moterims su vaikais. Tam tikrais atvejais tai gelbsti, tačiau vadovaujantis pasauline praktika iš gyvenamosios vietos turi būti pašalinamas smurtautojas, o  ne auka. Juk egzistuoja, prieglaudos, nakvynės namai. Moteris su vaikais turi saugiai likti namie.

SPKC teikė pasiūlymus, kaip pagerinti  paslaugos prieinamumą. Keli pasiūlymai lyg prasimušė kelia ir pagalba taps labiau prieinama.  Turėtų atsirasti vienas trumpas telefono numeris, o besikreipiantys nesiblaškys ieškant telefono savo rajone. Šiuo metu dirba 16 SPKC ir skelbė virš 20 telefonų numerių, o tai labai painu.

Kita paslauga – tai galimybė kreiptis pagalbos elektroniniu pranešimu arba „čatu“.

Informacinė kampanija #SprendiTu #PalikSmurtoRatą #SKPC #SpecializuotosKompleksinėsPagalbosCentrai

 

Paskutiniu metu nežymiai, bet kilo asmeniškai besikreipiančių skaičius. Manome čia labai padėjo informacinė kampanija, kuomet kreiptasi į visuomenę ir informuota apie SPKC teikiamą paslaugą. Jei asmuo nežino , kad pagalba egzistuoja, jis ir nesikreips. Viešinimas mums šiuo metu yra didžiausias iššūkis, siekiame , kad šalia 112 numerio atsirastų dar vienas, gerai įsimenamas.

Primename, kad išėjimas iš smurto rato, artimo, mylimo žmogaus palikimas gali užtrukti labai ilgai, kartais ir visą gyvenimą, todėl labai svarbu palaikyti  nukentėjusįjį.

[su_button url=”https://www.lygus.lt/spc-kontaktai/” target=”blank” style=”flat” background=”#88b2a9″ size=”6″]SPKC kontaktai Lietuvoje[/su_button]

Parašykite komentarą