5 knygos apie lyčių lygybę

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

XXI amžiuje lyčių lygybė vis dar siekiamybė, o kai kam tai gali būti ir labai nesuvokiama tema. Skirtingi pasaulio rašytojai, akademikai, filosofai, tyrinėtojai ir aktyvistai skelbė ir skelbia skirtingo feminizmo tematikos veikalus. Ši literatūra tebėra geriausias priešnuodis klaidingai informacijai bei būdas mokytis apie feminizmą ir lyčių lygybę.

 

„Feminizmas – žodis, kurio negalima minėti“ (Donatas Paulauskas)

Donatas Paulauskas padarė itin didelį darbą ir parašė knygą apie feminizmą taip, kad suprastų kiekvienas, net ir tas, kuris niekada nesidomėjo šiuo judėjimu. Knygoje aptariamos pagrindinės temos: kodėl feminizmas vis dar naudingas, kuo jis skiriasi nuo lyčių lygybės, pagrindinė feminizmo istorija ir kt. Autorius taip pat dalijasi savo asmeninio gyvenimo bei kitų patirtimi ir išgyvenimais.

Tai knyga, su kuria galima leistis į pažintį po feminizmo pasaulį bei istoriją, o galbūt paneigti kai kuriuos mitus.

 

„Antroji lytis“  (Simone de Beauvoir)

Jei Donato Paulausko knyga yra įkandama visiems, Simone de Beauvoir „Antroji lytis“ reikalauja didesnio įsigilinimo, tačiau iki šiol laikoma feminizmo biblija. Knygoje analizuojama dramatiška moters kova už savo teises, daug dėmesio skiriama moteriškumo, motinystės, meilės, moters vietos šeimoje, santykiuose bei santuokos apmąstymams.

Nepaisant to, jog knyga parašyta dar praeitame amžiuje, daugybė autorės pastebėjimų yra aktualūs iki šių dienų. Jos klausimas: „Bet ar pakanka pakeisti įstatymus, institucijas, papročius, viešąją nuomonę ir visą socialinį kontekstą, kad vyrai ir moterys taptų tikrai lygūs?“ vis dar yra sudėtingas ir neišspręstas iki šiandien.

Kaip moteris, Simone de Beauvoir padeda giliau atsakyti į daugelį lygybės ir išsivadavimo klausimų. „Antroji lytis“ kiekvieną skaitytoją nuves į kitokią asmeninę kelionę.

„Bėgančios su vilkais“ (Clarissa Pinkola Estes)

Psichoanalitikė Clarissa Pinkola Estés skatina atrasti, kad esame pajėgūs išdainuoti savo klaidas ir nuoskaudas, nes dainuoti yra tarsi melstis. Šioje knygoje gausu metaforų, kurios palengvina mąstymo pokyčius ir padeda suprasti, kad sielos grožis spindi, kai mums pavyksta būti savimi.

„Bėgančios su vilkais“ knygoje autorė atskleidžia turtingus tarpkultūrinius mitus, pasakas ir istorijas apie laukinę moters prigimtį, kurią visuomenė visais būdais bando civilizuoti.

Laukinės moterys suras duris ten, kur jų nėra, norėdamos patekti į naujus kelius ir naujus gyvenimus.

Tai nėra knyga, kurią galima lengvai suprasti, lengvai ar greitai perskaityti, tai knyga, kurią reikia skaityti ramiai, kad pajustume, ką ji nori perteikti, tik taip ji gali atnešti pokyčius.

 

„Nesunaikinama moterų galia“ (Mona Chollet)

Mona Chollet yra Prancūzijos ir Šveicarijos žurnalistė ir eseistė. Savo literatūriniu ir žurnalistiniu stiliumi „Nesunaikinama moterų galia“ knygoje pakaitomis lanko socialinius draudimus ir įsitikinimus, kurie įkalina moteris ir veda jas nuo didžiosios raganų medžioklės XVI a. iki šių dienų.

Per daug nepriklausoma ar marginali, intelektualiai neįvertinta, netradicinė, per sena arba per jauna, neturinti patirties, nepakankamai graži – ragana. Taip Mona Chollet mums parodo, kaip šimtmečius šios būtybės vaizdavimas ir persekiojimas buvo tiesiogiai susijęs su kovomis, kurias moterys vykdė dėl savo nepriklausomybės ir laisvės.

Tai informacinė knyga, užpildyta istorijos, literatūros, kino ir populiariosios kultūros pavyzdžiais.

 

„Kam reikalingi verkiantys vyrai“ (Donatas Paulauskas)

Vyrai dažniau pasitraukia iš gyvenimo nei moterys. Apipinti stereotipų, jog „tikri vyrai neverkia“, sunkiai reiškia emocijas, mažai kalba apie savo jausmus bei išgyvenimus.

Pats feminizmas vyrams gali pasitarnauti kaip išsikelbėjimas, vaduojantis iš lyčių stereotipų bei tradicinio vyriškumo klišių. D. Paulauskas labai atvirai ir jautriai dalijasi savo asmeninio gyvenimo patirtimis bei vyriškumo apmąstymais.

Knyga įgarsina tas tiesas, kurias jau seniai žinome: vyras nebūtinai turi būti fiziškai ar emociškai stiprus, daugiau uždirbti, mokėti sutaisyti namų apyvokos daiktus. Vyrai irgi verkia.

 

Parašykite komentarą