Ne – smurtui prieš moteris

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Lapkričio 25 d. Vilniaus rotušė nušvis oranžine spalva, taip pažymint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną. Šią dieną taip pat prasideda vienerius metus truksianti Europos Komisijos sutelktų veiksmų kampanija kovai su smurtu prieš moteris.

Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) pradeda kampaniją Vilniuje ir prisijungia prie daugybės visame pasaulyje organizuojamų renginių „Orange events“. Lapkričio 25 d. žymiausi pastatai – nuo Graikijos Parlamento rūmų iki Europos Parlamento pastato Briuselyje – nušvis oranžine spalva, taip siekiant skleisti žinią apie šią aktualią problemą ir atkreipti dėmesį į poreikį skubiai stabdyti smurtą prieš moteris ir mergaites.

„Smurtas prieš moteris egzistuoja kiekvienoje šalyje visame pasaulyje. Europos Sąjungos šalyse atliktų apklausų apie smurtą prieš moteris duomenimis, Lietuvoje 31 proc. moterų nuo 15 metų amžiaus yra patyrusios fizinį ir (arba) seksualinį smurtą. Rimta problema Lietuvoje taip pat yra tai, kad aukos dėl patirto smurto linkusios kaltinti pačios save. 2010 m. „Eurobarometro“ atliktoje apklausoje 86 proc. apklaustų lietuvių sutiko, kad smurto artimoje aplinkoje priežastis galėjo būti pačių moterų provokuojantis elgesys. Lietuvoje šis apklausos rodiklis buvo aukščiausias Europos Sąjungoje, todėl akivaizdu, kad požiūrį į smurtą prieš moteris privalu keisti.“ teigia EIGE direktorė Virginija Langbakk.

Šiai kampanijai EIGE paruošė ir išleido seriją informacinių leidinių, kuriuose pateiktos apžvalgos apie smurto prieš moteris aktualumą skirtingose ES šalyse.

Duomenys rodo, kad Lietuvoje 35 proc. moterų nuo 15 metų amžiaus yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, be to, apskaičiuota, kad smurto prieš moteris artimoje aplinkoje nuostoliai Lietuvoje galėtų siekti 600 mln. Eur per metus.

Nustatyti tikrąjį problemos mastą yra sudėtinga. Dėl visuomenės tolerantiško požiūrio į smurtą artimoje aplinkoje, o kai kuriose ES šalyse – dėl nepasitikėjimo policija, daugeliu atvejų moterys vengia pranešti policijai apie smurtą prieš jas.

Lietuvoje yra nemokama visą parą veikianti pagalbos linija telefonu bei 29 krizių centrai, skirti suteikti pagalbą smurto šeimoje aukoms, tačiau šie centrai veikia tik didesniuose miestuose, o atokiose vietovėse pagalbos prieinamumas galėtų būti pagerintas.

EIGE reguliariai skelbs faktus bei informaciją apie pastangas stabdyti smurtą prieš moteris. Nuo lapkričio 25 iki gruodžio 10 dienos (Tarptautinės žmogaus teisių dienos) kasdien bus skelbiamos žinutės socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“ su nuorodomis #16Days ir #orangetheworld.

Vilniaus rotušė bus apšviesta oranžine spalva nuo lapkričio 25 dienos 18 val. iki lapkričio 27 dienos.

Šaltiniai:

  1. Smurtas prieš moteris: tyrimas visoje ES ir pagrindiniai jo rezultatai. Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra (2014 m.). Europos Sąjungos leidinių biuras, Liuksemburgas.
  2. Nuostolių, kuriuos lemia smurtas lyties pagrindu, įvertinimas Europos Sąjungoje. Europos lyčių lygybės institutas (2014 m.). Europos Sąjungos leidinių biuras, Liuksemburgas.
  3. Požiūris į smurtą prieš moteris Europos Sąjungoje. „Eurobarometras“,  Europos Sąjungos leidinių biuras, Liuksemburgas.

 

Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su EIGE Smurto lyties pagrindu programos koordinatore:

Jurgita Pečiūrienė
El. Paštas:  [email protected]
Tel. nr.: +37052157427

Parašykite komentarą