Kaip pakito darbo sąlygos pandemijos metu?

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Netikėtai užklupusi pasaulinė pandemija smarkiai pakoregavo darbo ritmą: vienus palikdama be darbo, kitus atskirdama nuo šeimų ar įkalindama namuose. Tokie darbo sąlygų pokyčiai vieniems patinka, o kitiems sukėlė daug fizinių bei psichologinių iššūkių.

 

Naujų įgūdžių tobulinimas

Jei mokiniai kada ir pasvajodavo neiti į mokyklą ir mokytis iš namų, tos svajonės išsipildė kovo mėnesį paskelbus visuotinį karantiną. Mokytojai turėjo prisitaikyti prie naujų darbo sąlygų ir išmaniųjų technologijų.

Nesustojo ne tik mokslai, bet ir popamokinė veikla, o fortepijono mokytoja Irma pradėjo mokyti groti pianinu iš nuotolio.

„Teko įsisavinti programėles nuotolinėms pamokoms vesti ir pritaikyti namų aplinką darbui. Visi mokiniai namuose turi instrumentus bei telefonus ar planšetinius kompiuterius“, – tad mokytoja sako, jog dirbti kliūčių nebuvo, tiesa sumažėjo privačių mokinių. „Tėvai patys buvo nežinioje dėl savo pajamų. Tad natūralu, pirmiausia teko atsisakyti nebūtinų išlaidų.“

Kasdieniniai iššūkiai

Daugiausiai iššūkių šios pandemijos metu teko medikams. Jiems reikėjo skubiai prisitaikyti prie naujų darbo sąlygų, kasdien dėvėti asmens apsaugos priemones, gelbėti žmonių gyvybes bei testuotis.

Medikė Gertrūda sako, jog iš pradžių medikams buvo neįprastas testavimas dėl COVID -19 viruso kas dvi savaites, taip pat kasdien dėvimos kaukės ir pirštinės, bet prie to jau priprato. „Žmogus toks sutvėrimas, prie visko pripranta. Aš vis pagalvoju, kaip žmonės Sibire gyveno, kaip šaltį, badą, utėles kentė, ir tą neteisybės kartėlį, bet išgyveno, tad išgyvensim ir mes“, – optimistiškai nusiteikusi ji.

Sunku ne tik medikams, bet ir ligoninėje dirbančiam personalui, kuriam kasdien reikia dezinfekuoti ir plauti patalpas.

Ligoninėje dirbanti valytoja Marija pastebėjo, jog darbo sąlygos prasidėjus pandemijai pasunkėjo. „Ligoninė, kurioje dirbu, turėtų mus aprūpinti saugos priemonėmis, bet taip nėra. Būna dienų, kai dirbame su dideliu kiekiu stiprios chemijos. Mes negauname pirštinių, o jei gauname, tai tik porą porų visai dienai. Tačiau jos labai plonos ir neapsaugo nuo chemijos. Ne vienai kolegei prasidėjo alergija, pradėjo luptis rankų oda“, – skundžiasi Marija.

Anot jos, būna, kad reikia chloru dezinfekuoti 5 ar daugiau palatų. „Paruošiame skiedinį iš 20 tablečių ir purškiame visas palatas. Tuo metu pasunkėja kvėpavimas, svaigsta galva, prasideda širdies problemos bei dingsta uoslė. Darbas rizikingas – kartą ploviau palatą, kuri nebuvo pažymėta kaip izoliacinė, o išplovus paaiškėjo, kad joje gulėjo moteris, užsikrėtusi COVID-19 virusu“, – pasakoja moteris.

Geroji praktika

Darbo sąlygos pandemijos metu priklauso ne tik nuo specialybės, bet ir nuo įmonės kultūros. Duomenų analitiku dirbantis Justinas pastebėjo, jog darbo sąlygos jam pagerėjo. Vieną piežasčių  įvardija darbo iš namų galimybę.

„Žinoma, trūksta gyvo bendravimo su kolegomis, net nuvykus į biurą žmonių būna labai mažai. Labai trūksta to jausmo, kuris buvo prieš pandemiją, kai biure daug žmonių, šurmulys, pokalbiai. Dabar bendraujame nuotoliniu būdu, kas antrą dieną turime video skambučius darbų aptarimui“, – pasakoja jis.

Justinas taip pat džiaugiasi, jog jo įmonėje visi norintys gali gauti nemokamas psichologo konsultacijas. „Yra telefono numeris, skirtas būtent mūsų įmonei, kuriuo paskambinus  atsilieps psichologas, su juo galima pasikalbėti apie 30 minučių apie tai, kas šiuo metu neramina“, – tokia gerąja įmonės praktika dalijasi Justinas.

Yra telefono numeris, skirtas būtent mūsų įmonei, kuriuo paskambinus  atsilieps psichologas, su juo galima pasikalbėti apie 30 minučių apie tai, kas šiuo metu neramina.

 

Justino įmonė nėra vienintelė, kuri pandemijos metu savo darbuotojams skyrė psichologų konsultacijas. Yra ir tokių, kurios daug dėmesio skyria vidinei įmonės komunikacijai: nuotoliniu būdu švenčia gimtadienius, penktadieniais visiems darbuotojams išvežiojamos picos ar saldumynai į namus.

Vienoje tokių įmonių pardavimų vadove dirbo Diana, kuri pasibaigus pirmąjam karantinui pakeitė darbovietę, tačiau, kaip pati sako, ne todėl, kad darbo iš namų praktika buvo bloga.

„Įmonė nesumažino atlyginimų tiems, kas turi būsto paskolas, nors situacija buvo išties prasta, sumažėjo užsakymų, buvo atšauktos kai kurios derybos, bet visi laikėmės kaip viena komanda, kalbėjomės, o vadovas kartais į namus atveždavo saldumynų.“

O kaip pakito jūsų darbo sąlygos pandemijos metu?

Parašykite komentarą